Capoeira - jak zacząć?

2015-08-03 10:08:33
Capoeira - jak zacząć?

To nie tylko sztuka walki, lecz także forma ekspresji i wyrażania emocji za pomocą ciała. Towarzyszy jej muzyka i śpiew, choć jednocześnie może być śmiertelnie niebezpieczna.

Capoeira zyskuje coraz szersze grono miłośników także w Polsce. Zgodnie ze słowami brazylijskiego mistrza Mestre Pastinha, jest doskonałą formą aktywności „dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą".

Treningi tej sztuki walki/tańca znakomicie wpływają na rozwój sylwetki, budowę i wzmocnienie mięśni, poprawę refleksu i koordynacji ruchowej. Ćwiczące ją dzieci mogą nie tylko wzmocnić swój organizm, lecz także dać upust zapasom energii, zaś dorośli - odzyskać wigor i dobrą kondycję fizyczną.

Podstawą rozpoczęcia nauki capoeiry jest znalezienie dobrej szkoły – obecnie w każdym większym mieście znajdziemy ich kilka. Warto dokładniej przyjrzeć się kwalifikacjom instruktora: nie każdy Brazylijczyk musi być od razu mistrzem capoeiry. Pierwszy stopień "wtajemniczenia", upoważniający do prowadzenia zajęć wymaga minimum siedmioletniego treningu.

Do rozpoczęcia ćwiczeń nie jest wymagana świetna kondycja - tę buduje się poprzez regularne zajęcia i wewnętrzną dyscyplinę. Na początek wystarczy wygodna odzież i świadomość, że pierwsze treningi będą bardzo wyczerpujące (w zależności od formy fizycznej), ale z każdym miesiącem obserwować będziemywyraźną poprawę wydolności organizmu.

Standardowy trening podzielony jest na trzy etapy: rozgrzewkę, część właściwą oraz roda, czyli krąg, w którym gra się w capoeirę. Rozgrzewka jest bardzo istotnym elementem, gdyż przygotowuje ciało i mięśnie, co pozwala uniknąć kontuzji. Następnie przechodzi się do opanowywania rozmaitych kroków i technik, z których podstawową jest krok zwany ginga - baza do kopnięć, uników i akrobacji. A tych jest bardzo wiele: kopnięcia obrotowe, wypychane, cała gama manewrów ciałem, które mają pozwolić uniknąć ciosu bądź go odparować. Oczywiście nie ma tu fizycznego kontaktu - wszelkie uderzenia są zatrzymywane i markowane, pozostają jedynie sygnałem wysyłanym do przeciwnika. Sprawdzianem nabytych umiejętności jest finałowa gra w kręgu. Wyprowadzenie kopnięcia jest określane jako zadanie pytania, unik zaś jest odpowiedzią na to pytanie. Lepszym nie jest ten, kto zadaje więcej pytań lecz ten, kto zna więcej odpowiedzi.

Niewątpliwą zaletą capoeiry jest to, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie: widowiskowe techniki, sposób na rozładowywanie napięcia, muzykę i taniec. Każdy z tych aspektów pozwala znacząco poprawić kondycję fizyczną i efektywnie spędzić czas na zajęciach.

 

Tagi: