Usprawnij swoją grę w biznesie

2015-12-23 02:01:23
Usprawnij swoją grę w biznesie

Prowadzenie biznesu można porównać do zarządzania drużyną. Do sportowych zmagań, które na boiskach toczą piłkarze, koszykarze i inni sportowcy, również zaangażowani w rozgrywki zespołowe.

Tak w biznesie, jak i w sporcie, kluczowe dla osiągnięcia dobrego – zwycięskiego wyniku, jest osiągnięcie porozumienia pomiędzy członkami drużyny.

W przypadku pierwszym – sportowym, trzeba zbudować więzi i zaufanie, zarówno poprzez wspólne treningi, jak i spędzanie czasu wspólnie poza boiskiem.

Jeśli chodzi o otoczenie firmowe, nie zawsze możliwe jest integrowanie się poza biurem czy siedzibą firmy, oddziałem, etc. Nie mniej, zasada jest podobna – gra się do jednej bramki po to, by razem realizować cele – kolejnych działów, komórek czy firmy jako całości.

O czym pamiętać?

Żeby dobrze wszystko zorganizować i w firmie poruszać się tak, jak sprawnie poruszają się najlepsi gracze na boiskach, trzeba zadbać o pewne przygotowanie. Porządek. Tak jak trenerzy ćwiczą z zawodnikami różne taktyczne rozgrywki, przebiegające według konkretnego klucza, tak i w firmie trzeba zachować porządek. Chodzi zarówno o porządek w dokumentacji – w tym na przykład bez problemu pomoże i świetnie sprawdzi się program do wystawiania faktur. Dzięki temu, że mamy do czynienia z większą kontrolą nad przestrzenią, możemy sprawniej przejść do kolejnych celów.

Czysta gra

Porównanie sportu i biznesu jest nieprzypadkowe. W obu tych sferach, bardzo istotne jest to, by grać czysto – według zasad, zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami. W sporcie chodzi o to, by nie faulować. W biznesie o to, by z konkurencją rywalizować w sposób zdrowy, nie zaś pod kątem oszustw i „fauli”, które spowodują zmiecenie przeciwnika z biznesowego boiska.

Każdy trening polepsza umiejętności, każdy krok prowadzi coraz bliżej celu. Dzięki temu, że będziesz przestrzegać zasad czystej gry, z pewnością poprowadzisz swoją firmę do zwycięstwa. A potem kolejnego, następnego. Wszystko to kwestia dobrze funkcjonującej drużyny.

 

Tagi: