Sporty dla dwojga

2015-08-03 10:08:33
Sporty dla dwojga

Wspólne spędzanie czasu to nie tylko spacery, kino czy restauracja. Uprawianie sportu w duecie może nie tylko przynieść oczywiste korzyści organizmowi, ale dodatkowo scementować związek!

Dzielenie wspólnej pasji jest podstawą udanego współżycia. Z kolei aktywność fizyczna powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw. "hormonów szczęścia". Połączenie tych dwóch elementów może sprawić, że spędzanie czasu na ćwiczeniach z ukochaną osobą nieodmiennie będzie wywoływało uczucie radości i satysfakcji.

Niektóre dyscypliny uznawane są za indywidualne (jazda na rowerze, narty, łyżwy, bieganie czy pływanie), jednak obecność partnera może mieć silne działanie motywujące. Ponadto wspólne planowanie trasy, przygotowywanie wyjazdu czy wzajemne kontrolowanie swoich osiągnięć zapobiega towarzyszącym im niekiedy poczucie nudy i samotności.

W niektórych dyscyplinach stawia się na konfrontację i rywalizację. Przykładem może być choćby tenis, badminton czy squash. Tutaj ważny jest porównywalny poziom zaawansowania obu osób, by rozgrywka miała wyrównany charakter. Sama rywalizacja może wprawdzie doprowadzić do wzrostu ambicjonalnego napięcia, jednak znacznie częściej przyczynia się do jego rozładowania.

Sporty walki z jednej strony wyzwalają adrenalinę, z drugiej wymagają bliskiego fizycznego kontaktu ćwiczących, z trzeciej zaś pozwalają zachować bezpieczeństwo w czasie treningu dzięki naturalnej opiekuńczości wobec partnera. Praktyczna umiejętność samoobrony zawsze może okazać się przydatna, więc jeśli rywalizacja nie przerodzi się w konflikt, warto zapisać się razem na zajęcia np. z ju-jitsu czy taekwondo.

Ostatnia proponowana aktywność dla par nie jest może do końca sportem, ale na pewno wiąże się z wysiłkiem fizycznym oraz poszerzeniem zakresu komunikacji. Mowa oczywiście o tańcu, który poza kontaktem cielesnym wymaga wzajemnego zrozumienia, odczytywania gestów, dążenia do osiągnięcia konkretnego celu. Pod względem nauki wrażliwości na wzajemne potrzeby często bywa skuteczniejszy niż niejedna psychoterapia.

Sport - poza wzmacnianiem kondycji - uczy bliskości, współpracy, zaufania, jest też okazją do poznania swoich oczekiwań i możliwości. Uprawiające go wspólnie pary mogą liczyć na znaczne polepszenie jakości swoich dotychczasowych relacji, wybierając dyscyplinę, która sprawi obojgu przyjemność.

 

Tagi: