Sport w grupie, a może w pojedynkę – jaki rodzaj treningu wybrać?

2018-05-07 17:30:46
Sport w grupie, a może w pojedynkę –

Grupowa czy indywidualna – każda forma aktywności fizycznej jest dobra. W zależności jednak od naszego charakteru, potrzeb i celów treningowych, któraś z nich może okazać się lepsza. Która?

W ludziach siła

Trening w grupie wyzwala postawę konkurencyjną. Choć trenujemy razem, każdy pracuje na własne osiągnięcia. Jednak to właśnie osiągnięcia innych mogą nas skutecznie motywować do poprawy swoich rezultatów, zwłaszcza jeśli zaczynamy z jednego poziomu. Wspólne treningi dają nam poza tym możliwość dołączenia do nowej, hermetycznej społeczności i nawiązania nowych relacji. Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że członkowie grupy wykazują ku temu inicjatywę, a trener, poprzez sposób prowadzenia zajęć, wzmacnia poczucie przynależności.

Trening w grupie bywa bardziej efektywny niż zajęcia indywidualne. Większości osób pomaga wytrwać do końca i nie poddawać się przy ostatnich powtórzeniach. Powiedzmy sobie szczerze – w otoczeniu innych, wytrwale trenujących członków grupy, nie chcemy wyjść na słabeuszy.

 

Rola trenera personalnego

Trening indywidualny bez wsparcia, np. taki wykonywany w domu, jest jednym z mniej efektywnych. Aby osiągnąć dzięki niemu jakiekolwiek rezultaty musimy być bardzo zdyscyplinowani i mieć pewność, że ćwiczymy prawidłowo. Taki rodzaj aktywności ma jednak kilka plusów. Przede wszystkim zwalnia nas z wielu kosztów i pozwala trenować zgodnie z własnym rytmem. Outsiderom daje zaś możliwość wyciszenia się.

Trenując samodzielnie możemy jednak popełniać wiele błędów, które oddalają nas od wymarzonego celu. Stosujemy np. zbyt małą liczbę powtórzeń, zapominamy o prawidłowym oddychaniu czy ignorujemy rozgrzewkę. Dlatego trenując samemu dobrze byłoby wesprzeć się przynajmniej filmowymi treningami z sieci lub z płyt DVD, na których instruktor prezentuje kolejne ćwiczenia, liczy czas, a także przypomina o napinaniu brzucha i oddychaniu. O krok dalej pójdziemy, nawiązując współpracę z trenerem personalnym. Choć koszt treningów z własnym instruktorem jest kilkukrotnie wyższy niż podczas zajęć w grupie, trener skupia się wyłącznie na nas. Pozwala to na niemalże całkowite wyeliminowanie błędów oraz dobranie takiego systemu treningowego, który uwzględni indywidualne predyspozycje naszego organizmu.

 

 

Tagi: