Tenis ziemny – czym charakteryzuje się ten sport?

2018-05-07 17:30:46
Tenis ziemny – czym charakteryzuje się

Tenis ziemny jest jednym z najbardziej emocjonujących i najchętniej oglądanych sportów. Chcesz na własnej skórze poczuć, jak to jest stanąć na korcie i zagrać? Sprawdź, czym charakteryzuje się ta dyscyplina i kto może ją uprawiać.

Sport dla wytrzymałych

W tenisie ziemnym bez wątpienia odnajdą się osoby energiczne, którym niestraszny katorżniczy wysiłek. Jeśli chcesz zabawić się w tenisistę z prawdziwego zdarzenia, pamiętaj że na korcie nie odpoczniesz. Zacięty mecz wymaga ciągłego ruchu, nieustającej pracy nóg i skupienia. Kiedy piłeczka znajduje się po stronie przeciwnika, Ty nie możesz pozwolić sobie na wytchnienie. Zamiast tego obserwujesz, co się dzieje, by w odpowiedniej chwili móc prawidłowo zareagować. Jeśli z natury jesteś powolny i flegmatyczny, zastanów się, czy nie pozostać przy śledzeniu turniejów tenisowych przed telewizorem. Zwinność i refleks to bowiem dwie cechy, bez których nie obejdzie się nawet tenisista-amator.

 

Jak zacząć?

Myślisz o powrocie do formy i zaktywizowaniu się poprzez tenis? To świetny pomysł, pod warunkiem, że jednocześnie będziesz pracował nad sobą również w inny sposób. W tenisie ziemnym niezwykle istotna jest bowiem wydolność organizmu. Jeśli do tej pory nie trenowałeś, prawdopodobnie po skończonym meczu padniesz jak mucha, o ile w ogóle dotrwasz do finiszu.

Jak ćwiczyć wydolność i wytrzymałość pomiędzy treningami na korcie? W pierwszej kolejności postaw na wysiłek tlenowy, np. regularnie biegaj, pływaj, wychodź na rower lub ćwicz aerobik. Nie zapominaj jednak, że tenis opiera się też na wysiłku beztlenowym, czyli anaerobowym. W trakcie meczu wielokrotnie zaliczysz momenty zintensyfikowanego, nieustającego wysiłku, do którego najlepiej przygotować się poprzez interwały, czyli krótkie odcinki wzmożonego wysiłku, przeplatane umiarkowaną intensywnością treningu (np. kilkudziesięciosekundowy sprint, po którym następuje spokojny, miarowy bieg).

Jeśli w tenisie ziemnym widzisz pomysł na siebie, koniecznie zapewnij sobie instruktora lub ćwicz z kimś, kto doskonale zna nie tylko zasady gry, ale też nauczy Cię „czuć” piłkę, dokładnie ją odbijać czy właściwie chwytać rakietę. Nauka tenisa wymaga cierpliwości i współpracy z autorytetem.

 

 

Tagi: