Jak wybrać ekologiczną i stabilną matę treningową?

2018-05-07 17:44:20
Jak wybrać ekologiczną i stabilną matę

Mata to podstawowy sprzęt do ćwiczeń w domu, ale przydaje się też podczas wyjazdów i rekreacji. W parku można wygodnie się na niej rozsiąść i odpocząć lub potrenować jogę. Jak wybrać matę treningową, by spełniała nasze oczekiwania i była przyjazna środowisku?

Na pierwszy rzut oka, maty treningowe nie różnią się od siebie zanadto. Ot, prostokątny, dający się zwinąć kawałek materiału w kilku kolorach do wyboru. A jednak poszczególne maty mogą być mniej lub bardziej użyteczne, wygodne czy nawet ekologiczne.

 

Mata dla Ciebie

Mata treningowa to najczęściej kupowany rodzaj mat. Sprawdza się w domu, na siłowni i w klubie fitness. Jest funkcjonalna i cienka, więc daje się łatwo zwinąć lub złożyć, co ułatwia przechowywanie oraz transport. Maty treningowe służą nam na co dzień do treningu fitness i pilatesu. Mają amortyzować i ochraniać przed otarciami oraz dyskomfortem. Do jogi produkowane są specjalne maty, które zapewniają bardzo dobrą stabilność i skutecznie zapobiegają poślizgom podczas ćwiczeń.

Maty treningowe mogą różnić się wymiarami oraz grubością. W sklepach zwykle znajdujemy maty w rozmiarze 200x100 lub 200x120 cm. Dostępne są też krótsze. Wymiary maty dobieramy do wymiarów ciała – najlepiej, aby w pozycji leżącej udało nam się zmieścić na niej w całości. Grubość maty zależy z kolei od rodzaju i intensywności ćwiczeń, jakie zwykliśmy wykonywać. Cieńsze, kilkumilimetrowe maty świetnie nadają się do pilatesu oraz spokojniejszych ćwiczeń. Nieco grubsze (około 7-10 mm lub więcej) dadzą nam lepszą amortyzację podczas bardziej skocznego, mocnego treningu całego ciała.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując matę?

Przed zakupem warto przyjrzeć się materiałowi, z jakiego wykonana jest mata. Niektóre, zwłaszcza najtańsze maty, są wiotkie i podatne na odkształcenia, kiepsko przylegają do podłoża. W rezultacie po rozłożeniu maty, jej rogi z powrotem zawijają się, co przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń i może być niebezpieczne. Niestety większość mat dostępnych na rynku, również tych do kupienia w supermarketach, ma właśnie takie właściwości. Są one wykonane z PCV, materiału, który dodatkowo degraduje się latami. Znacznie lepiej w domowych warunkach sprawdzają się maty kauczukowe, stabilne i elastyczne, do tego przyjazne środowisku naturalnemu.

 

 

Tagi: