Trening siłowy dla kobiet – jak budować mięśnie, nie tracąc kobiecości?

2018-05-09 13:28:09
Trening siłowy dla kobiet – jak budować

Zgodnie z modnym ostatnio hasłem „strong is the new skinny”, kobiety szturmują siłownie i przejmują sztangi. Niektóre z nich osiągają w ten sposób iście kulturystyczne kształty. Trening siłowy nie musi jednak prowadzić do takich rezultatów.

Kulturystyka kobiet

Kulturystyka w ogóle, a już w szczególności kulturystyka kobiet, budzi wiele kontrowersji. Trudno nie docenić wytrwałości, z jaką kobiety-kulturystki trenują i osiągają swoje cele. Efekty ich ciężkiej pracy dla większości z nas są wszak przerażające. Profesjonalistki czy amatorki – obie grupy trenujących kobiet potrafią niekiedy doprowadzić swoje ciało na skraj wynaturzenia. W wyniku obsesyjnych ćwiczeń i diet, traci ono swoją jędrność i zdrowy wygląd, które – choć trudno w to uwierzyć – niegdyś miało.

Na szczęściu tego typu sylwetki nie osiąga się przypadkiem, w wyniku zwykłych treningów siłowych. Kobiety nie muszą się więc martwić, że bliższa relacja z siłownią doprowadzi je do opisanych efektów. Najważniejsze, to rozsądnie podchodzić do swoich ćwiczeń i mieć zdrowe mniemanie o własnym wyglądzie.

 

Rozsądny trening siłowy dla kobiet – jak nie popaść w obsesję?

Rozbudowa mięśni u kobiet to proces o wiele bardziej żmudny niż u mężczyzn. Płci przeciwnej pomaga w nim testosteron, który sprzyja rozrostowi tkanki mięśniowej. Kobiecy estrogen nie wykazuje tego typu działania, a poza tym natura i tak przewidziała dla kobiet większy procentowy udział tkanki tłuszczowej w organizmie. Osiągnięcie kulturystycznej sylwetki wymaga więc w ich przypadku ogromu ukierunkowanej pracy, której trzeba podporządkować życie codzienne, w tym rytm dnia, odżywianie i suplementację. Zwykły trening siłowy, nawet połączony z dietą i suplementami, nie prowadzi jeszcze do skrajnej rozbudowy mięśni. Aby był bezpieczny i dawał optymalne efekty należy wykonywać go nie więcej niż 2 razy w tygodniu i łączyć z aktywnością fizyczną o innym charakterze, np. z treningiem cardio. Dodatkowo, nie należy zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu i wziąć pod uwagę, że tłuszcz jest nam potrzebny chociażby do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego i absorpcji witamin.

 

 

Tagi: