Sportowy dress-code, czy to w ogóle możliwe?

2018-08-16 15:24:11
Sportowy dress-code, czy to w ogóle

Czy można uprawiać sport nie zwracając uwagi na ubranie? Przyjrzymy się sprawie.

W zależności od dyscypliny, zmienia się kanon obowiązujących ubrań. Inaczej wyglądają bywalczynie siłowni, inaczej adeptki szkoły jogi. Nieco innego stroju wymaga trenowanie długodystansowych biegów czy kolarstwa szosowego. Jednak wszystkie dyscypliny wychodzą od jednego wspólnego mianownika.

 

Komfort od podstaw

Oczywistym jest, że do uprawiania sportu potrzebujemy wygodnych ciuchów i jeszcze wygodniejszych butów. Stosunkowo mało uwagi poświęcamy bieliźnie, która, w przypadku kobiet, jest równie ważna jak buty, jeśli nie ważniejsza. Przed rozpoczęciem treningów warto wybrać się do brafitterki, która powinna dobrać odpowiedni stanik do naszego biustu, figury, a także planowanej aktywności. Wybierając biustonosz sportowy należy zwrócić uwagę na zapięcie i szerokość pasów, czy nic nie uwiera ani nie jest zbyt luźne. Przymiarka jest konieczna, dlatego nie najlepszym wyjściem jest zamówienie bielizny przez internet. Wszystko po to, aby po latach delikatna skóra biustu nie straciła nic ze swej jędrności. Jeśli jednak bardzo chcemy wybrać bieliznę same - warto przejrzeć modową wyszukiwarkę internetową zippini.pl, aby wybrać najlepsze oferty (na przykład takie z darmowym zwrotem). Podstawy to także odpowiednie buty - dobrane do dyscypliny, odpowiednio przewiewne i stabilne, zapewniające bezpieczeństwo i komfort. Dobrze jest zmierzyć kilka par zanim dokonamy wyboru, kolor nie powinien być naszym głównym kryterium decydującym o zakupie. Mając bieliznę i buty właściwie możemy zaczynać ćwiczyć, zwłaszcza, że niejednokrotnie bielizna wygląda już jak skąpy i sexy strój sportowy.

 

Dres spoko jest

W niektórych dyscyplinach miło jest nałożyć na siebie nieco więcej aniżeli jedynie bieliznę i buty. Najbardziej popularnym strojem do uprawiania sportu jest dres. Klasyczny kolor to melanżowa szarość, jednak zippini.pl podpowiada, że dres może występować w każdym możliwym odcieniu. Dzięki takiej różnorodności każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model i kolor. Co więcej, na tym portalu jest duży wybór dresów, które służyć nam będą także po zakończonej aktywności - w czasie powrotu do domu lub relaksu. Trzeba mieć jednak świadomość, że dres - chociaż najbardziej popularny, przez wymagające sportowe fashionistki będzie strojem pożądanym. Lajfstajlowe blogi pokazują piękne stylizacje składające się ze spodenek i przylegających topów, często w neonowych kolorach, a przynajmniej z takim akcentem. Coraz modniejsze są również sportowe płaszcze, które świetnie sprawdzają się, gdy nie mamy pomysłu co włożyć, żeby było ciepło i wygodnie. Niektóre dyscypliny zdecydowanie wygodniej jest uprawiać w legginsach (nie zsuwają się), chociaż wiele, zwłaszcza outdoorowych aktywności, takich jak wspinaczka czy górskie (piesze lub rowerowe) wyprawy wymagają przemyślanego ekwipunku o zaawansowanych technicznie parametrach. Tutaj nie wystarczy już tylko dobra jakościowo bawełna.

 

Sportowe materiały

Z uwagi na poziom zaawansowania technologii wykorzystywanych w produkcji ubrań i akcesoriów sportowych, warto chwilę przyjrzeć się tej kwestii. Dawniej zalecano bawełnę do sportów halowych, zaś bawełnę, wełnę i skórę do sportów na świeżym powietrzu. Sportowy dress code wynikał bezpośrednio z dostępnych materiałów, czego efektem są piękne retro stylizacje na czarno-białych fotografiach. Dziś wszystko się zmieniło, a pośród sportowców królują syntetyczne tkaniny (poliamid, poliester, polipropylen z dodatkiem jonów srebra) i chroniące przed deszczem, ale oddychające membrany.

 

Można powiedzieć, że w każdej dyscyplinie panuje określony dress code, który niejednokrotnie poprawia komfort ćwiczeń, ale też, w przypadku butów, pomaga efektywniej wykorzystywać pracę mięśni. Nie zapominajmy jednak, że aby rozpocząć przygodę ze sportem wystarczy wygodny dres i dużo samozaparcia. Ostatecznie to właśnie nasz charakter jest kluczowy.

 

 

Tagi: