Jaką rakietkę do ping-ponga wybrać?

2019-02-22 18:11:15
Jaką rakietkę do ping-ponga wybrać?

Początkujący gracze nie muszą zaprzątać sobie głowy wyborem odpowiedniej rakietki, gdyż ich niewielkie umiejętności techniczne nie pozwalają im na wykorzystanie wszystkich zalet sprzętu wysokojakościowego. Co innego bardziej doświadczeni zawodnicy.

Do wyboru, do koloru

Sklepy ze sprzętem do ping-ponga obfitują w najrozmaitszego rodzaju rakietki, począwszy od tych najtańszych (tzw. „desek”), przez bardziej zaawansowany sprzęt produkowany przez takie firmy jak Butterfly, Stiga czy Atemi, do tych najdroższych i najbardziej profesjonalnych, po które sięgają zawodowcy. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tenisem stołowym, nie ma sensu kupować nie wiadomo jak drogiego sprzętu. Kilkadziesiąt złotych w zupełności powinno wystarczyć na kupno odpowiedniej dla początkującego gracza rakietki.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rakietki?

Kluczowe znaczenie ma rodzaj materiałów, z których została wyprodukowana rakietka, oraz ogólna jakość wykonania. Przed zakupem warto przyjrzeć się miejscom, w którym szwy łączą okładzinę z drewnem. Nieraz wystarczy jeden rzut oka, aby stwierdzić, że sprzęt zacznie się niszczyć po bardzo krótkim okresie użytkowania.

Bardziej doświadczeni gracze kierują się zasadniczo trzema kryteriami przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Zwracają mianowicie uwagę na to:

  • jaką prędkość jest w stanie nadać wprawiona w ruch rakietka odbitej piłeczce (parametr speed),
  • w jakim stopniu okładzina „przechwytuje” piłeczkę i nadaje jej prędkość i bieg zgodny z intencjami jej posiadacza (parametr control),
  • do jakiego stopnia jest w stanie „podkręcić” piłeczkę (nadać jej ruch rotacyjny) (parametr spin).

 

Wybór rakietki powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz najchętniej stosowanym stylem gry. Warto również zwrócić baczniejszą uwagę na uchwyt rakietki. Sprawdzić, czy wygodnie trzyma się ją w ręku, czy pozwala na swobodne ruchy.

Ogółem biorąc, rakietki o łagodniejszej powierzchni przeznaczone są dla graczy preferujących styl defensywny, pozwalają bowiem w większym stopniu kontrolować trajektorię piłeczki, te o twardszej okładzinie natomiast – dla graczy rozmiłowanych w stylu ofensywnym, często stosujących top spiny oraz zagrania szybkie i wymagające od rywala dużego refleksu.

 

 

Tagi: