Fitness dla opornych. Ćwiczenia, które nie zniechęcają

2019-03-14 15:45:33
Fitness dla opornych. Ćwiczenia, które

Smukła sylwetka i forma same się nie zrobią. A szkoda, bo przecież tak bardzo nie lubisz się męczyć i pocić. Może jednak warto się przełamać? Aby poszło łatwiej, wybierz przyjemny i nietrudny trening.

Pochwała aktywnego trybu życia jest wszechobecna. I choć rozpasana moda na niektóre dyscypliny wręcz irytuje, trudno zaprzeczać oczywistej prawdzie, że sport to zdrowie. Trudno też znaleźć wymówkę, która mogłaby usprawiedliwić nasze lenistwo. Wiadomo, że obecnie sport jest łatwo dostępny i, poza nielicznymi dyscyplinami, nie bije zbytnio po kieszeni. Trenerzy i instruktorzy są na wyciągnięcie ręki. Wobec tego jedynym problemem pozostaje najczęściej motywacja. Wizja treningów w pocie czoła, wymóg regularności, układanie specjalnej diety… To wszystko plus zakorzeniona w nas niechęć do aktywności ruchowej –rodzi rezygnację. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet największy opór zostanie przełamany, kiedy odkryjemy, jak wiele przyjemności może dać nam sport. Nie musimy porywać się od razu na wymagające i bardzo wyczerpujące zajęcia. Jest to wręcz niewskazane, bo właśnie wtedy najszybciej się zrazimy. Zacznijmy od czegoś przyjemnego, idealnego dla początkujących i osób w każdej kondycji.

 

Trening na skakance

Skoki na skakance są przede wszystkim przyjemnością i zabawą, a dopiero w dalszej kolejności wysiłkiem fizycznym. Poza tym skakanka to tani przyrząd, do którego obsługi nie potrzebujemy trenera. Na początek ćwiczmy nieskomplikowane klasyczne podskoki obunóż lub z nogi na nogę. Trening nie musi być długi, choć wytrwałość popłaca – skoki ze skakanką skutecznie i całościowo rzeźbią sylwetkę, wzmacniając wszystkie partie mięśni, nie tylko nóg. Co więcej, zbawiennie wpływają na pracę serca i pomagają spalić tkankę tłuszczową. Aby nie nabawić się kontuzji, pamiętajmy o założeniu sportowego obuwia i nie skaczmy na betonowym podłożu. Skoki ze skakanką mogą być nieodpowiednie dla osób ze znaczną nadwagą i chorujących na serce.

 

Fitness w wersji light

Ponieważ trening ze skakanką może stać się po pewnym czasie monotonny, warto urozmaicić go sobie innymi ćwiczeniami. Nie podejmujmy się jednak wyczerpujących, długich programów treningowych. Początkujący mogą ograniczyć fitness do ćwiczeń złożonych ze skipów, wykopów, przysiadów, podskoków czy pajacyków. Przyjemny okaże się trening z piłką gimnastyczną, bardzo dobry na smukłe nogi i płaski brzuch. Innym ciekawym przyrządem do ćwiczeń jest hula-hop. Wnosi do fitnessu wiele zabawy, a przy tym pomaga kształtować mięśnie brzucha, pośladków i ud.

 

Pole dance

W przełożeniu na język polski pole dance to po prostu taniec na rurze. Na początku może wydawać się karkołomny, ale w rzeczywistości to bardzo satysfakcjonująca i wciągająca forma aktywności fizycznej. Opanowywanie kolejnych figur w tańcu na rurze pozwala harmonijnie rozwinąć się całej sylwetce, wzmacnia szczególnie nogi i ramiona oraz polepsza koordynację. Podczas jednorazowego treningu spalamy setki kalorii. Pole dance ma wiele zwolenniczek wśród młodych mam, które wybierają go, aby skutecznie pozbyć się fałdek na brzuchu, boczków i cellulitu.

 

Pilates

Pilates nie tylko kształtuje sylwetkę, ale i odpręża. Pozwala pozbyć się napięć, zrelaksować i jednocześnie wzmocnić mięśnie całego ciała, a zwłaszcza pleców, brzucha, pośladków i ud. To także świetna forma terapii dla osób pracujących przy biurku i prowadzących siedzący tryb życia, które narzekają na bóle kręgosłupa. Pilates łączy w sobie jogę, balet i ćwiczenia siłowe. Nie jest wyczerpujący fizycznie, za to regularnie trenowany daje świetne efekty. Mogą go ćwiczyć również osoby starsze, o słabej kondycji czy nawet kobiety w ciąży.


 

Ważne! Jeśli właśnie zaczynasz przygodę ze sportem lub powracasz do niego po latach, pamiętaj o tym, aby każdy trening rozpocząć rozgrzewką i zakończyć rozciąganiem. Na początku wykonuj krótkie treningi i stopniowo wydłużaj je oraz podnoś stopień ich trudności. Najważniejsze, by trenować regularnie i znaleźć dyscyplinę, którą polubisz. Czasem dobrze jest zacząć trenować z koleżanką lub partnerem. Wzajemne mobilizowanie się zwiększa szansę na wytrwanie w systematycznych ćwiczeniach.

 

 

Tagi: