Jak urządzić siłownię w domu?

2015-08-03 10:08:33
Jak urządzić siłownię w domu?

Lubisz ćwiczyć na siłowni, ale nie chcesz systematycznie wydawać wielkich sum na zakup wejściówek? Za niewielką kwotę możesz urządzić własną siłownię w domu!

 JAKI SPRZĘT KUPIĆ?

Domowa siłownia nie musi być wyposażona w drogie, profesjonalne sprzęty treningowe. Wystarczy zakup kilku podstawowych rzeczy, ponieważ w ćwiczeniach chodzi przede wszystkim o systematyczność. Warto zainwestować w następujące przedmioty:

- hantle

- mata do ćwiczeń

- skakanka

- rower stacjonarny

- taśmy do treningu w zawieszeniu

- drążek do podciągania

- gryf z obciążeniami

- bieżnia.

Nie musimy oczywiście kupować wszystkich tych sprzętów. Wybór wyposażenia własnej siłowni powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i chęci. Wiele zależy również od ilości miejsca, jakim dysponujemy.

 

WYBÓR POMIESZCZENIA

Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli do dyspozycji osobne pomieszczenie – wówczas nasz trening nie będzie niczym zakłócany. Niezmiernie istotny jest spokój i możliwość skupienia się na wykonywanych ćwiczeniach, aby były one jak najbardziej efektywne.

Istotne znaczenie ma też swoboda ruchu oraz ciężar sprzętów, które powinny pojawić się w domowej siłowni. Duża waga sprzętów sprawi, że ich ciągłe przesuwanie z miejsca na miejsce (chowanie, wyciąganie) będzie męczące i utrudnione. Pomieszczenie na siłownię powinno mieć co najmniej 2,5 x 3 metry powierzchni. Jeśli dysponujemy większym pokojem, możemy wydzielić z niego miejsce na ćwiczenia, ale najlepiej urządzić siłownię w osobnym pomieszczeniu lub wykorzystać w tym celu strych czy garaż.

 

JAK URZĄDZIĆ SIŁOWNIĘ?

Jest kilka istotnych kwestii, o które musimy zadbać:

1. Pokój musi być wentylowany, ponieważ będziemy w nim ćwiczyć przez cały rok – otwarcie okna w zimie mogłoby się wiązać z przeciągiem i zaziębieniem (szczególnie, gdy zgrzejemy się w trakcie ćwiczeń).

2. Pomieszczenie musi być ogrzewane (z tego samego powodu – domowa siłownia powinna nam umożliwić wykonywanie ćwiczeń przez cały rok).

3. Pokój przeznaczony do ćwiczeń powinien mieć solidną podłogę, która wytrzyma ciężar sprzętów i uderzeń w trakcie treningu. Zadbajmy o jej odporność, a jeśli urządzamy siłownię na piętrze, dodajmy gumowe maty, aby zniwelować wstrząsy i rozchodzenie się dźwięków pojawiających się w trakcie intensywnych ćwiczeń.

 

Tagi: