Ławeczka czy atlas?

2015-08-03 10:08:33
Ławeczka czy atlas?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem zastanawia się nad zakupem profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Lepiej wybrać ławkę treningową, czy atlas do ćwiczeń?

ZALETY ŁAWECZKI TRENINGOWEJ

Ławeczka do ćwiczeń to sprzęt sportowy, który występuje w wielu wariantach i pomaga ukształtować różne partie mięśni.

ŁAWECZKI SKOŚNE to typ, w którym ćwiczący ma możliwość regulacji nachylenia powierzchni, co skutkuje zmniejszeniem bądź też zwiększeniem trudności danych ćwiczeń. Taki trening wspaniale poprawia wygląd i zwiększa masę klatki piersiowej – szczególnie w tej partii, która jest trudna do wytrenowania, czyli okolicy obojczyków.

ŁAWECZKI POZIOME - ich ustawienia nie można regulować, jednak eksperci sądzą, że ławka pozioma pozwala uzyskać bardziej wszechstronny rezultat, ponieważ równocześnie ćwiczone są wszystkie aktony klatki piersiowej.

 

ATLAS DO ĆWICZEŃ - ZALETY

Atlas treningowy pozwala na dobieranie obciążeń o różnej wielkości, dzięki czemu jest idealnym sprzętem zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, jak i dla tych dla poziomie zaawansowanym. Atlasy treningowe są łatwe w obsłudze, a przy tym pozwalają wykorzystać wiele sprzętów treningowych w jednym urządzeniu. Są dzięki temu bardzo uniwersalne - sami możemy decydować, w jaki sposób wolimy ćwiczyć oraz nad jakimi partiami mięśni pragniemy popracować.

 

ŁAWECZKA CZY ATLAS?

Wśród wielu sportowców trwa spór o to, co jest lepsze – ławeczka treningowa czy atlas do ćwiczeń. Obie opcje mają swoich zagorzałych zwolenników. Wszyscy podkreślają, że atlasy są nieco droższe, wiele zależy więc od naszych możliwości finansowych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ilość dostępnego miejsca – atlas do ćwiczeń zajmuje o wiele więcej przestrzeni i dlatego musimy przemyśleć, czy mamy gdzie go ustawić.

Ćwiczenia na maszynach szczególnie polecane są osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią lub przeszły w ostatnim czasie jakąś kontuzję. Atlasy są w stu procentach bezpieczne. Ponadto ruch prowadzony jest przez maszynę, więc nawet bez wsparcia profesjonalnego trenera mamy pewność, że wykonujemy ćwiczenia poprawnie.

Ławeczki treningowe wiążą się z wolnymi ciężarami, których wagę można dostosować do własnych potrzeb. Może to jednak zaowocować przeciążeniem - osoba, która w ten sposób ćwiczy, musi więc znać możliwości swego organizmu i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

 

Tagi: